IQ HASHTAGS - Narzędzie do analizowania jakości konta na Instagramie

analiza konta instagram

Profesjonalne prowadzenie konta w social mediach, to już nie tylko publikacja ładnych zdjęć i regularna aktywność. Dzisiaj trzeba zrobić o wiele więcej i bardziej się postarać, żeby pozyskać nowych obserwujących i zachęcić do siebie reklamodawców. Do analizy kont na Instagramie stworzono już wiele narzędzi i o kilku z nich chciałabym Wam opowiedzieć - dzisiaj przyjrzę się bliżej IQ Hashtags. Zapraszam!

W Social Mediach siedzę już ładnych kilka lat. Na początku byłam obecna, tylko jako blogerka prowadząca Facebooka i Instagram dla swojej strony www.cosmeticsfreak.com, a dzisiaj zajmuję się tym także zawodowo i stale poszerzam wiedzę na ten temat. Doskonale wiem jakich błędów nie należy popełniać, o co dbać i jak sprawić żeby nasze konto było wiarygodne i przyciągało reklamodawców. Wiem też, jak sprawdzić jakość danego profilu, zaangażowanie jego obserwujących i ocenić jego autentyczność.

Dziś, jako blogerka a także jako social media manager przychodzę do Was z pierwszym wpisem o najpopularniejszych aplikacjach do analizy kont na Instagramie. 

Zaczynamy!

IQ HASHTAGS - Jakich informacji dostarcza?

IQ Hashtags to serwis, który umożliwia nam szczegółową analizę konta na Instagramie i (co uważam za duży plus) nie wymaga udostępnienia danych do logowania. Wystarczy zarejestrować się podając adres e-mail. Dostępna jest wersja darmowa oraz płatna. 

W wersji płatnej po zalogowaniu się widzimy taki oto pulpit.

Podstawowe informacje, wykresy, a poniżej dane statystyczne. 

analiza konta instagram iq hashtags

To co nas najbardziej interesuje to sekcja "zbanowane hashtagi" i rozpiska obserwujących. 

Zbanowane/zablokowane hashtagi to #, których nie powinno się używać opisując zdjęcie. Co jest zablokowane? Wszystkie nazwy wulgarne, pornograficzne, rasistowskie, nawołujące do hejtu, ale także te, które promują konkurencyjne aplikacje (słynny #beautyblogger) oraz zupełnie banalne jak #books. Listę zbanowanych hashtagów warto znać, szczególnie jeśli używacie angielskich nazw - znajdziecie je w googlach. Jeśli świadomie bądź przypadkiem używamy tych # to nasze publikacje praktycznie nie będą miały zasięgu, można złapać mitycznego Shadowbana, bądź nawet blokadę konta.

Mi IQ Hashtag wskazał 8 zablokowanych hashtagów. W wersji płatnej doskonale widać co to za tag i kiedy go użyliśmy. Po kliknięciu w link możemy przenieść się bezpośrednio do posta i edytować podpis zdjęcia. W wersji darmowej dowiemy się tylko ile # mamy zablokowanych i jak brzmi pierwszy z nich.

Analiza followersów przy pomocy IQ Hashtags

IQ Hashtag szczegółowo analizuje osoby, które obserwują nasze konto. Przeglądając wszystkie tabelki i dane dowiemy się kilku wartościowych rzeczy.

Masowi followersi - zaliczane są do nich osoby, które obserwują ponad 1500 kont. Instagram (według różnych źródeł) uznaje takich użytkowników za spamerów, bo mało kto jest w stanie, aż tyle profili aktywnie śledzić. A jeśli nasi followersi nie są aktywni, to lepiej żeby ich nie było wcale. Zobaczcie ilu miałam obserwujących powyżej 6000. Takich gagatków usuwam bezpowrotnie (dając im blokadę). Dlaczego? Bo zależy mi na realnych obserwujących a nie na osobach, które kliknęły "obserwuj", tylko po to bym zaobserwowała ich w ramach "coś za coś". Mass follwersami są także często nieświadome niczego małe firmy i młode marki dopiero rozkręcające swój profil na IG. Okej.. I są jeszcze mieszkańcy krajów muzułmańskich ;) 

analiza konta instagram iq hashtags

Czy posiadanie dużej ilości mass followersów jest złe? W zasadzie tak. Dla potencjalnego reklamodawcy wysoki odsetek takich osób przy jednoczesnym słabym zaangażowaniu, to nie jest gwarancja sukcesu i skuteczna promocja. Warto dokładnie przeanalizować swoich obserwujących i wyłapać takie osoby. Nie twierdzę, że każdego powyżej 1500 mamy usuwać, bo wśród nich znajdują się także normalni użytkownicy, ale z mojego doświadczenia wynika, że ponad 6000 znajdziemy głównie dziwne profile, które należałoby zablokować.

Najaktywniejsi fani i Ci co o nas zapomnieli.
Tabele aktywności możemy posortować pod względem ilości pozostawionych komentarzy i daty ostatniej obecności na stronie. Możemy sprawdzić czy osoba, która zostawiła komentarz obserwuje nas lub przypomnieć się tym, którym zniknęliśmy z widoku przez algorytmy IG. 

analiza konta instagram iq hashtags


Co jeszcze?

Wyszukiwarka hashtagów

IQ Hashtags umożliwia także wyszukiwanie podobnych #tagów. Całkiem fajnie to działa i jest przydatne, aczkolwiek nie powiedziałabym że niezbędne ;)

Poniżej macie przykład jak to wygląda dla wyszukiwanego #blogkosmetyczny.

analiza konta instagram iq hashtags

Instagram co prawda podpowiada współistniejące #, ale każdy dodatkowo odnaleziony dzięki tej aplikacji zaoszczędza nasz czas. A co więcej od razu widzimy jak duży zasięg ma # i jak bardzo jest popularny.

Czy warto wykupić płatną wersję IQ Hashtags?

Miesięczny dostęp do pełnych statystyk tylko dla jednego konta do 50k followersów to koszt 50 złotych. Jeśli prowadzimy profil na IG na poważnie, to warto chociaż na miesiąc tą subskrypcję wykupić. Będziemy mieć czas żeby sprawdzić wszystko, przeanalizować, zrobić porządki i ewentualnie zrezygnować. Mi IQ Hashtags w płatnej wersji umożliwił wyzerowanie zablokowanych #, stworzenie listy hashtagów, których jeszcze nie używałam i analizę followersów. Nie byłam świadoma, że tak wiele z nich nadaje się tylko do zablokowania. Z płatnej wersji korzystałam przez miesiąc i zrezygnowałam z dalszej subskrypcji ponieważ na ten moment nie czuję potrzeby zaglądania do statystyk regularnie. Narzędzie nie jest dopracowane w 100% i gdzieniegdzie napotkałam na błędy, ale wierzę że programiści pracują nad ich usunięciem. 


Macie konto na Instagramie? Korzystacie z takich narzędzi?

10 komentarzy:

 1. Bardzo fajna aplikacji :) Sprawdzę na pewno

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna aplikacja, szkoda, że nie jest ciut tańsza, ale na próbę można zaryzykować te 50 zł ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie widzę potrzeby rocznej subskrypcji. A ten miesiąc za 50 zł wystarczy żeby sobie najważniejsze rzeczy ogarnąć ;)

   Usuń
 3. Bardzo fajna informacja, ale aplikacja trochę droga ;) No i ja się lekko obawiam o zewnętrzna aplikacje i przestałam z nich korzystać. Myślę, że dla osób prowadzących profesjonalne firmowe IG może być przydatna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ona jest na tyle fajna, że zupełnie nie ma powiązania z Twoim kontem na IG. Nie podajesz żadnych danych do logowania czy haseł. Po prostu rejestrujesz się podając adres email. Też nie korzystam z takich, które wymagają zalogowania się poprzez IG.

   Usuń
 4. Najpierw sprawdzę konto twórcy na IG do którego mam już dostęp, a potem pomyślę nad tym. 50zł nie zaboli, a można zrobić porządne... Porządki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szacun! Ciekawa jestem jakie będziesz miała przywileje :D

   Usuń
 5. Świetny wpis! Podglądam tą stronę w wersji darmowej, ale widzę, że faktycznie warto zainwestować 50 zł i przeanalizować dokładnie swoje konto :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziekuje za ten wpis. Jest bardzo przydatny ! ;-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz:)

Odpowiedzi na Wasze pytania zamieszczam u siebie na blogu.
Proszę o nie umieszczanie w komentarzach linków do blogów i rozdań - takie wpisy będą przeze mnie usuwane.